Listwa - pasek

środa, 5 kwietnia 2017

Rajd Korsyki 2017: Przez 10 000 zakrętów do mety - zapowiedź

Rajdowe Mistrzostwa Świata po raz pierwszy w tym roku zagoszczą na nawierzchni asfaltowej. Rajd Korsyki, a dokładniej Che Guevara Energy Drink Tour de Corse, startuje w najbliższy czwartek, 6 kwietnia i trwać będzie do niedzieli, 9 kwietnia.

Po dwóch zimowych rundach oraz jednej szutrowej cykl WRC zawita do Francji, gdzie odbędzie się 60. edycja Rajdu Korsyki. Impreza ta, inaczej zwana "Rajdem 10 000 zakrętów", organizowana była w latach 1973-2008 na Korsyce. Następnie, na 6 lat, przeniesiono ją do "ojczyzny" Sebastiena Loeba, czyli do Alzacji. Od 2015 roku aż do dziś rajd odbywa się na pięknej, malowniczej, francuskiej wyspie - Korsyce.

Rajd charakteryzuje się wąskimi, szybkimi odcinkami, położonymi na górskich szczytach. Strome podjazdy i zjazdy, zakończone nie raz ostrymi łukami, mogą powodować, że jeden błąd kierowcy może oznaczać dla niego koniec rywalizacji.

Robert Kubica w 2013 roku wygrał w Rajdzie Francji. Przeczytajcie więcej TUTAJ.


W tym roku dla załóg przygotowano 10 odcinków specjalnych o łącznej długości 316,8 kilometra. Wobec poprzedniej edycji, część z nich została jedynie skrócona, więc są one już znane startującym w rajdzie kierowcom. W czwartek odbędzie się jedynie 5,4-kilometrowy shakedown, który rozpocznie się o godzinie 8:00. Po raz pierwszy wszystkie załogi będą miały do dyspozycji dodatkowy komplet ogumienia specjalnie na odcinek testowy. W piątek rozpocznie się prawdziwa rywalizacja. Kierowcy będą mieli do pokonania dwie pętle po dwa odcinki specjalne, z czego pierwszy rozpocznie się o 9:22. Sobota to kolejne dwie pętle po dwie próby, z czego pierwsza wystartuje o 8:40. Na ostatni dzień przygotowano dwa odcinki - pierwszy, który jest najdłuższą próbą rajdu liczącą prawie 54 kilometry, zacznie się o 8:58. Power Stage "Rajdu 10 000 zakrętów" rozpocznie się o 12:18.

Do 60. Rajdu Korsyki zgłosiły się 83. załogi, w tym dwie polskie. W najmocniejszej klasie WRC zobaczymy aż 12 aut - 4 M-Sportu, po 3 Hyundaia i Citroëna oraz 2 Toyoty. W WRC2 po raz pierwszy w tym sezonie w Peugeocie 208 R5 T16, wystartuje polski duet Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur, który rywalizować będzie m.in. z Andreasem Mikkelsenem, Janem Kopeckym czy Ericiem Camilli. W WRC3 debiut również zaliczy Jakub Brzeziński, który z Szymonem Marciniakiem na prawym fotelu, pojedzie Citroënem DS3 R3T i o zwycięstwo w tej klasie rywalizować będzie z innymi 14 załogami.

Relację z 60. Rajdu Korsyki zapraszamy na fanpage MotoReporter na Facebooku, gdzie również w ten weekend relacjonowane będą największe polskie motoryzacyjne targi Poznań Motor Show o których możecie przeczytać już teraz TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz