Listwa - pasek

czwartek, 14 kwietnia 2022

Zmiany i nowości w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy. Rajd Polski czwartą rundą ERC 2022

Tegoroczne Rajdowe Mistrzostwa Europy (FIA ERC) przynoszą sporo nowości. Trzon kalendarza pozostał bez zmian, ale w 2022 roku kibice mogą oglądać rundy mistrzostw na żywo, korzystając z usługi WRC+, a zawodnicy zyskują szanse walki o dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw, dzięki wprowadzeniu Power Stage’a.

Rajdowe Mistrzostwa Europy to najstarszy rajdowy cykl na świecie. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) organizuje go od 1953 roku, a na liście triumfatorów tych rozgrywek są nazwiska trzech polskich kierowców: Sobiesława Zasady (1966, 1967, 1971) Krzysztofa Hołowczyca (1997) oraz Kajetana Kajetanowicza (2015, 2016, 2017).

ZOBACZ TEŻ: Rajd Polski 2022: Tylko 2 miesiące do rywalizacji w Mikołajkach

Cztery i cztery
W sezonie 2022 kalendarz europejskiego czempionatu tworzy osiem rund – cztery asfaltowe i cztery rozgrywane na luźnej nawierzchni. W tym gronie jest ORLEN 78. Rajd Polski – drugi najstarszy rajd świata oraz zawody o najdłuższym stażu w mistrzostwach Europy. W tym sezonie polski klasyk już po raz 52. stanowi rundę tego cyklu. Siedem z ośmiu rajdów, w których zawodnicy walczą o mistrzostwo Starego Kontynentu jest już znanych:
  • 12-13 marca: Rally Serras de Fafe e Felgueiras (Portugalia, szuter)
  • 26-27 marca: Azores Rallye (Portugalia, szuter)
  • 13-14 maja: Rally Islas Canarias (Hiszpania, asfalt)
  • 10-12 czerwca: ORLEN 78. Rajd Polski (Polska, szuter)
  • 2-3 lipca: Rajd Łotwy (Łotwa, szuter)
  • 23-24 lipca: Rally di Roma Capitale (Włochy, asfalt)
  • 27-28 sierpnia: Rajd Barum (Czechy, asfalt)
  • Rajd do potwierdzenia: runda nr 8 (asfalt)

O tym, gdzie i kiedy odbędzie się finał mistrzostw dowiemy się zapewne wkrótce.

Rywalizacja na żywo
Po dziewięciu latach współpracy z Eurosport Events zmienił się promotor Rajdowych Mistrzostw Europy. Tę rolę przejęła firma WRC Promoter odpowiedzialna również za promocję Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Świata w Rallycrossie. Ta zmiana oznacza ważną nowość dla kibiców. Rundy FIA ERC będzie można oglądać na żywo w internecie, korzystając z platformy WRC+. W ramach tej usługi użytkownicy mogą nie tylko oglądać poszczególne odcinki specjalne na żywo, lecz także wiele dodatkowych materiałów takich, jak wywiady czy nagrania z kamer pokładowych (onboardy).

Pikantna końcówka
Kolejnym rozwiązaniem zaczerpniętym z WRC jest Power Stage. Od sezonu 2022 pięć najszybszych załóg finałowego oesu rundy FIA ERC zdobywa dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw wg klucza 5-4-3-2-1. Tym samym w puli jest dodatkowe 40 punktów do zdobycia w trakcie całego sezonu. Schemat punktacji za miejsce w klasyfikacji generalnej rundy pozostaje bez zmian. Punkty zdobywa pierwsze piętnaście załóg. Zrezygnowano jednak z premiowania miejsc zajętych w klasyfikacji pierwszego i drugiego etapu zawodów. Oprócz tytułu w klasyfikacji generalnej, zawodnicy mogą walczyć także o laury w kategoriach towarzyszących, czyli FIA ERC3 (samochody Rally3), FIA ERC4 (samochody Rally4), FIA ERC4 Junior (samochody Rally4, kierowcy do 27 lat) oraz ERC Open.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz