Listwa - pasek

środa, 13 kwietnia 2022

Załoga Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w sezonie 2022 wystartują w WRC2

Każdy występ polskich zawodników w najwyższych światowych seriach napawa nas dumą i skłania do jeszcze bliższego śledzenia ich poczynań. Teraz do tej pierwszej ligi motorsportu, jakim są mistrzostwa WRC, dołącza załoga Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy w sezonie 2022 startować będą w kategorii WRC2. Pierwszym startem duetu na trasach najlepszego rajdowego cyklu świata będzie Rajd Chorwacji, który odbędzie się w kwietniu. Załoga pojedzie Skodą Fabią Rally2 evo ze stajni SRT.

Załoga Orlen Team wystartuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC2, zrzeszającej najlepsze załogi aut Rally2. Po świetnym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach Europy ERC to naturalny krok w rozwoju i kolejny etap w drodze po rajdowe marzenia. W sezonie 2021 Marczyk i Gospodarczyk zostali mistrzami Europy juniorów w klasyfikacji Michelin Talent Factory. Dodatkowo, Marczyk został II-wicemistrzem Europy wśród kierowców, a Gospodarczyk wicemistrzem Europy wśród pilotów. Załoga wygrała również po raz drugi mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2022 powalczy o mistrzostwo świata w klasie WRC2 oraz juniorskiej kategorii WRC2 Junior.

WRC2 to mocno obsadzona kategoria, bo lista startowa obejmuje choćby zeszłorocznego mistrza tej kategorii Andreasa Mikkelsena, ale nie tylko, bo wśród załóg zgłoszeni są także Jari Huttunen – trzeci w zeszłym sezonie czy zwycięzcy rajdów WRC3 i WRC2 Eric Camilli, Marco Bulacia czy Chris Ingram. Jest też Stephane Lefebvre, który ma trzy etapowe zwycięstwa w WRC.

– Rozpoczynamy nowy, wspaniały okres. W sezonie 2022 wraz z Szymonem i całym zespołem wystartujemy w Rajdowych Mistrzostwach Świata. To jest dla mnie niesamowita chwila i absolutnie przełomowy krok. Pamiętam, jak dopiero co debiutowałem w zespole Subaru w mistrzostwach Polski, potem z Szymonem byliśmy członkami teamu Skoda Polska Motorsport, a ja zostałem najmłodszym mistrzem Polski w historii. Wreszcie, przejście do Orlen Team i znakomity sezon 2021, w którym zostaliśmy mistrzami Europy juniorów – wymienia Mikołaj Marczyk.

– WRC2 to kolejny krok w kierunku naszych marzeń. Bardzo mocno wierzę w to, że nasz potencjał jest bardzo wysoki i tak naprawdę będziemy go dopiero odkrywać. Naszą przygodę z rajdami na absolutnie najwyższym poziomie rozpoczniemy od Rajdu Chorwacji. Pora na to, aby zebrać doświadczenie na tych najważniejszych rajdowych trasach świata. Wierzę w to, że potwierdzimy nasz potencjał. Ufam, że w skali najbliższych lat udowodnimy, że polska załoga może liczyć się w walce o miejsce w fabrycznych zespołach WRC – podkreśla kierowca Orlen Team.

– Mistrzostwa Świata WRC2 to coś ogromnego. To jest coś, o czym zawsze marzyłem. Kiedy zaczynałem moją rajdową karierę podziwiałem gwiazdy, takie jak Marcus Gronholm, Tommi Makinen, Richard Burns – patrzyłem na nich jak na obrazek. Nie wierzyłem, że mogę kiedyś dojść na ten najwyższy poziom. Teraz wspólnie z Mikołajem spełniamy te marzenia – zaznacza Szymon Gospodarczyk.

– To będzie na pewno bardzo trudny sezon. Przed nami wiele wyzwań – jesteśmy debiutantami w najtrudniejszym, najbardziej wymagającym, najlepszym cyklu rajdowym świata. Pokazaliśmy nasz potencjał w mistrzostwach Europy. Startowaliśmy tam zaledwie dwa lata i otarliśmy się o tytuł w klasyfikacji generalnej. Starty w WRC2 to naturalny krok w dalszym rozwoju. Chcemy się uczyć, zdobywać doświadczenie. Chcemy wykonywać kolejne kroki, aby – kto wie – może kiedyś startować samochodem Rally1 w fabrycznym zespole WRC – podsumowuje Gospodarczyk.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz