Listwa - pasek

czwartek, 28 kwietnia 2022

Rajd Polski 2022: Araujo i Wróblewski – lider z Portugalii, lider z Polski

W sezonie 2022 ORLEN 78. Rajd Polski stanowi czwartą, a trzecią szutrową rundę mistrzostw Europy. W tym cyklu, na czele tabeli widnieje nazwisko Armindo Araujo. Doświadczony portugalski kierowca, choć ma na swoim koncie aż 47 startów w mistrzostwach świata (WRC) i 15 w mistrzostwach Europy (ERC), to nigdy nie miał okazji do rywalizacji na oesach Rajdu Polski. Oprócz uczestników FIA ERC, w Mikołajkach zamelduje się także czołówka polskiego czempionatu. W miniony weekend rozegrano jego pierwszą rundę, po której liderami punktacji są Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel.

Mistrzów Europy 2022 (kierowcę i pilota), mają w tym roku wyłonić wyniki ośmiu rund. Do tej pory rozegrano dwie i obie na terenie Portugalii. Na inaugurację zawodnicy zmierzyli się na odcinkach specjalnych rajdu o najdłuższej nazwie w FIA ERC, czyli Rally Serras de Fafe - Felgueiras - Cabreira e Boticas 2022. Następnie rajdówki i zespoły wyruszyły w drogę na środek Atlantyku, a dokładnie na Wyspę Świętego Michała – największą w archipelagu Azorów, gdzie po raz 56. przeprowadzono Azores Rallye.

W pierwszej rundzie wspomniany Araujo zajął drugie miejsce, zdobywając 28 punktów, z czego 4 za wynik na pierwszym w FIA ERC Power Stage. To rozwiązanie, znane z mistrzostw świata, wdrożono w europejskim czempionacie w sezonie 2022. Portugalczyk, jadący z Luisem Ramalho, musiał jedynie uznać wyższość załogi Nil Solans/Marc Marti.

Z kolei na malowniczych Azorach, na słynnym wulkanicznym szutrze, Araujo wywalczył punkty za piątą lokatę. Po fantastycznej szarży na finałowym oesie rajd wygrali ubiegłoroczni wicemistrzowie Starego Kontynentu – Efren Llarena i Sara Fernandez. Hiszpańska załoga to wiceliderzy zmagań. Od Araujo i Ramalho dzielą ich zaledwie trzy punkty. Przed Rajdem Polski sytuację w tabeli mogą zmienić wyniki trzeciej rundy – asfaltowego Rajdu Islas Canarias.

W mistrzostwach Polski najwięcej punktów mają Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel. W ich wypadku to dorobek uzyskany w jedynej rozegranej do tej pory rundzie, czyli Rajdzie Świdnickim-Krause, który odbył się w tym roku już po raz pięćdziesiąty. Reprezentanci ORLEN Team zgarnęli w Świdnicy pełną pulę, czyli 30 punktów za pierwsze miejsce w generalce oraz pięć za najlepszy czas na kończącym zmagania Power Stage. Na drugim miejscu jest Grzegorz Grzyb, który w tym sezonie startuje z Adrianem Sadowskim, a trzecia lokata należy do Szwedów – Toma Kristenssona i Andreasa Johanssona. Kolejność w czołówce tabeli krajowego czempionatu również może się zmienić przed ORLEN 78. Rajdem Polski. Zanim uczestnicy RSMP przyjadą do Mikołajek, czeka ich jeszcze starcie na szutrowych oesach 41. Rajdu Podlaskiego, który po 55 latach przerwy wraca do kalendarza RSMP.

ORLEN 78. Rajd Polski widnieje również na liście rund składających się na tegoroczną odsłonę Motul Historycznych Samochodowych Mistrzostw Polski. W historycznej klasyfikacji generalnej tego cyklu, po Rajdzie Świdnickim-Krause, prowadzą Marek Suder i Marcin Kowalik, którzy startują Fordem Sierra RS Cosworth 4x4, wzorowanym na ostatnim samochodzie, którym ścigał się nieodżałowany Marian Bublewicz – wielokrotny mistrz Polski i wicemistrz Europy z 1992 roku.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz