Listwa - pasek

niedziela, 20 maja 2018

Rajd Portugalii 2018: Najlepszy wynik polskiej załogi od 2015 roku

Blisko 3 lata musieliśmy czekać, by zobaczyć polską załogę w pierwszej 10. klasyfikacji generalnej rajdu. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce podczas Rajdu Wielkiej Brytanii 2015, kiedy Robert Kubica wraz z Maciejem Szczepaniakiem zakończyli rywalizację na 9. pozycji. Dziś natomiast mieliśmy przyjemność oglądać Łukasza Pieniążka, który pilotowany przez Przemysława Mazura ukończył Rajd Portugalii na 8. pozycji jadąc autem klasy R5.

Najszybszy w całym rajdzie okazał się być Thierry Neuville. Pojechał on bardzo dobry rajd, co stanowiło klucz do sukcesu. Podium uzupełnili Elfyn Evans pilotowany przez Daniela Barritta (+40.0) oraz duet Teemu Suninen/Mikko Markkula (+47.3).

ZOBACZ TEŻ: Rajd Portugalii 2018: Spore problemy czołówki. Polak na podium w klasie

Tuż za podium, ze stratą 1:00.9 do lidera, uplasowała się załoga Dani Sordo/Carlos Del Barrio. Piątą lokatę zajęli Esapekka Lappi i Janne Ferm, tracąc do lidera 1:04.7. Obie załogi otrzymały 10 sekund kary za potrącenie przeszkody, Sordo na OS8, a Lappi na OS9. Szóste miejsce należało do Madsa Ostberga i Torsteina Eriksena, którzy pojawili się na mecie 3:33.5 minuty za liderem. Siódmy czas, ze stratą 5:23.0, odnotowali Craig Breen i Scott Martin.

Na 8. miejscu uplasowali się Pontus Tidemand i Jonas Andersson, którzy okazali się być liderami w klasie WRC2. Na 9. pozycji znalazł się jedyny duet reprezentujący polskie barwy - Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur, którzy zajęli świetne drugie miejsce w swojej klasie, tracąc do Szweda 2:06.5 minuty. (+16:17.3 do lidera).


Pierwszą dziesiątkę rajdu i podium klasy WRC2 zamyka załoga Stephane Lefebvre/Gabin Moreau (+16:34.3).

Mimo że na mecie rajdu pojawił się pierwszy duet M-Sportu, to zespół zdecydował się na wycofanie francuskiej załogi. Zabieg ten pozwoli na wymianę niektórych zaplombowanych części w aucie Sebastiena Ogiera i Juliena Ingrasii, przy czym nie stracą oni żadnych punktów w klasyfikacji generalnej, gdyż przed startem do Power Stage'a zajmowali oni 21. pozycję.

Na mecie Power Stage'a jako pierwsi zameldowali się Esapekka Lappi i Janne Ferm, którzy osiągnęli czas 6:33.2. Tuż za nimi, ze stratą 1.9 sekundy, dojechali Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Jako trzeci do mety dojechali Dani Sordo i Carlos Del Barrio, tracąc do pierwszej załogi 2.1 sekundy. Czwarty czas uzyskali Teemu Suninen i Mikko Markkula (+3.3). Pierwszą piątkę Power Stage'a zamknęli Elfyn Evans i Daniel Barritt (+4.4).

Kolejną rundą w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata będzie Rajd Sardynii, który odbędzie się w dniach 7-10 czerwca. Na włoskich trasach, oprócz Łukasza Pieniążka, zobaczymy także Kajetana Kajetanowicza, który w duecie z Maciejem Szczepaniakiem powalczy w klasie WRC2. 

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz