Listwa - pasek

niedziela, 21 listopada 2021

Rajd Monza 2021: Kajetanowicz i Szczepaniak drugą załogą klasy WRC3! Ogier i Ingrassia po raz ósmy mistrzami swiata

Walka o tytuły trwała do ostatnich metrów Rajdu Monza, który zakończył sezon 2021 Rajdowych Mistrzostw Świata. Mistrzowską koronę po raz ósmy założyli Sebastien Ogier i Julien Ingrassia. Kolejny tytuł, po zwycięstwie w Rajdowych Mistrzostwach Europy, zdobył w WRC2 Andreas Mikkelsen, którego tym razem pilotował Phil Hall. W klasie WRC3 wygrali Yohan Rossel i Jacques-Julien Renucci, którzy pokonując Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka o 7,1 sekundy, zostali mistrzami tej kategorii.

Rajd Monza wygrali Ogier i Ingrassia pokonując zaledwie o 7,3 sekundy Evansa i Martina. Dla francuskiego duetu było to piąte zwycięstwo w tym sezonie WRC, co zagwarantowało im tytuł rajdowych mistrzów świata. Wspomniany duet Evans/Martin wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji sezonu 2021 Rajdowych Mistrzostw Świata. Podium imprezy uzupełnili Sordo i Carrera (21,3 sek.), najlepszy duet ekipy Hyundai'a w ten weekend.

Zaraz za podium stanęli Neuville i Wydaeghe (+32 sek.), drudzy rajdowi wicemistrzowie świata tego sezonu. Na piątym miejscu rywalizację zakończyli Oliver Solberg i Elliott Edmondson (+1:32 min.), dla których to był najlepszy występ za kierownicą auta WRC.

W klasie WRC2 zwyciężyli Huttunen i Lukka z przewagą 47 sekund nad Mikkelsenem i Hallem. Andreas Mikkelsen w ten sposób przypieczętował mistrzowski w swojej kategorii zdobywając łącznie 149 punktów. Wcześniej Norweg mógł także cieszyć się z tytułu w Rajdowych Mistrzostwach Europy.

Drugi we wspomnianej kategorii był Mads Ostberg (126 pkt.), a trzeci Jari Huttunen (107 pkt.), który mimo tej samej liczby punktów co Bulacia jest wyżej, ze względu na 3 zwycięstwa w rajdach.

W WRC3 Rossel i Renucci wyprzedzili zaledwie o 3,1 sekundy Kajetanowicza i Szczepaniaka na ostatnim odcinku specjalnym Rajdu Monza, przez co to francuski duet wygrał tytuł w tej kategorii. Ostatecznie w klasyfikacji jest to różnica 5 pkt. (150 zdobył Rossel, 145 - Kajetanowicz)W wspomnianej klasie na trasach imprezy najlepsi byli Crugnola i Ometto - Ci zaś pokonali mistrzów WRC3 o 4 sekundy.

Mistrzowską ekipą został zespół Toyoty (522 pkt.), drugi był Hyundai (463 pkt.), a trzeci M-Sport (200 pkt.).

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.