Listwa - pasek

sobota, 20 listopada 2021

Rajd Wysp Kanaryjskich 2021: Marczyk kończy sezon na trzecim miejscu, Gospodarczyk wicemistrzem

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zakończyli sezon z kolejnym podium w ich karierze startów w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Polski duet zakończył Rajd Wysp Kanaryjskich (18-20 listopada) na trzecim miejscu (+59,5 sek.), tracąc do poprzedzających ich Llareny i Fernandez (+52,3 sek.) zaledwie 7,2 sekundy. Zwycięzcami imprezy byli Lukyanuk i Arnautov, którzy wygrali 16 z 17 odcinków specjalnych.

Trzy punkty - zaledwie tyle zabrakło, aby Mikołaj Marczyk został rajdowym wicemistrzem Europy. Wpływ na ostateczny wynik w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, co przełożyło się na pozycję w klasyfikacji generalnej sezonu, miał... falstart na OS4, który kosztował polską załogę dodatkowe 10 sekund do łącznego czasu w imprezie.

W Rajdzie Wysp Kanaryjskich na czwartym miejscu rywalizację zakończyli Campedelli i Canton (+1:13,9 min.). Resztę lokat w czołowej dziesiątce zajęły same hiszpańskie załogi: Cruz/Mujica Eugenio (+1:19,2 min.), Ares/Vazquez Liste (+1:32,6 min.), Pernia/Sanchez Gonzalez (+1:49,0 min.), Monzon/Deniz (+1:52,5 min.), Solans/Sanjuan de Eusebio (+2:21,7 min.) oraz Lemes/Penate (+2:54,7 min.).

Ostatecznie Rajdowym Mistrzem Europy został Andreas Mikkelsen (191 pkt.), który aktualnie rywalizuje w klasie WRC2 Rajdu Monza.

Drugi był Efren Llarena (153 pkt.), a trzeci Mikołaj Marczyk (151 pkt.). Wśród pilotów tytuł mistrzowski zdobyła Sara Fernandez, pilotka Llareny. Drugą lokatę zdobył Szymon Gospodarczyk, zaś trzecią - Alexey Arnautov, pilot Alexey'a Lukyanuka.

W klasie ERC2 najlepsi byli Pardo Siota i Perez Fernandez, którzy na mecie zameldowali się z przewagą wynoszącą 24,2 sekundy nad załogą Garcia/Ghuneim Olivares. Podium skompletowali Feofanov i Kokins (+8:27,3 min.). Kolejne zwycięstwo hiszpańskiej załogi w ERC2 podkreśliło ich świetną dyspozycję w tym sezonie i w ten sposób przypieczętowali oni swój mistrzowski tytuł.

W ERC3 zwyciężyli Fotia i Dunand, 13,2 sek. byli wolniejsi od nich Pajari i Salminen, zaś 24,9 sek. - Bassas Mas i Coronado Jimenez. Mistrzami tej kategorii zostali Franceschi i Gorguilo, którzy w Rajdzie Wysp Kanaryjskich zajęli czwarte miejsce w ERC3.

Sezon 2021 Rajdowych Mistrzostw Europy był dla Marczyka i Gospodarczyka bardzo udany. Duet zdobył swoje pierwsze podium (w Rajdzie Polski, trzecie miejsce), a łącznie na nim stawał trzy razy - w Rajdzie Węgier (drugie miejsce) oraz w zakończonym Rajdzie Wysp Kanaryjskich (trzecie miejsce). W całym sezonie ERC Marczyk wygrał 3 odcinki specjalne - każdy przejazd OS Fony Rajdu Węgier. W pozostałej części swoich startów w tym roku Polak finiszował trzykrotnie na piątym miejscu, raz był szósty i raz dziewiąty.
Dodatkowo Marczyk i Gospodarczyk zostali mistrzami juniorskiej klasyfikacji (kierowców do 28 roku życia) Michelin Talent Factory.
Warto wspomnieć, że w tym roku polska załoga wywalczyła ponownie tytuł Rajdowych Mistrzów Polski.
Przed nimi jeszcze dwa starty w tym roku: w Tor Modlin Rally Show oraz w Rajdzie Barbórka.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.