Listwa - pasek

czwartek, 29 czerwca 2017

Rajd Polski 2017: Bój na Mazurach - zapowiedź

Największa impreza motoryzacyjna w Polsce odbędzie się już w ten weekend! W dniach 29-02.07 na Mazurach zostanie rozegrany 74. ORLEN Rajd Polski. Impreza, która od zawsze kojarzy się z szybkimi odcinkami specjalnymi i spektakularnymi hopami, już od 3 lat gości w cyklu WRC.


Rajd Polski cieszy się niezwykle długą historią. Pierwszą jego edycję rozegrano już w 1921 roku. Do Rajdowych Mistrzostw Świata po raz pierwszy impreza dołączyła w 1973 roku. Do cyklu WRC, polski klasyk wrócił dopiero w 2009 roku, jednakże ponownie tylko na jedną edycję. Na stałe Rajd Polski widnieje w kalendarzu najwyższej kategorii rywalizacji w rajdach samochodowych od 2014 roku. W tym sezonie impreza ta będzie ósmą rundą zmagań dla kierowców.

Na starcie do rajdu stanie 49 załóg. Poza rywalizacją, na odcinkach specjalnych, pojawią się dwie "zerówki". Najpierw na trasę wyruszy Kuba Przygoński w swoim Mini All4 Racing, którym startował podczas Rajdu Dakar 2017. Następnie zobaczymy na próbie dobrze znany kibicom duet - Krzysztof Hołowczyc / Maciej Wisławski. Rajdowi Mistrzowie Europy z 1997 roku pojadą Subaru Imprezą GT Turbo. Załoga ta ma już za sobą testy - w Rajdzie Warmińskim również startowała z numerem zero.

K. Hołowczyc / Rajd Warmiński 2017, fot. chasingthecars.com

Zaraz za dwiema wyżej wymienionymi załogami wystartuje stawka, która będzie walczyć o zwycięstwo w Rajdzie Polski. Największym pretendentem do zwycięstwa jest Ott Tanäk, który w zeszłym roku miał bardzo duże szanse by odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w WRC na Mazurach, jednakże plany pokrzyżowało przebicie opony na przedostatnim odcinku. Z pewnością odpuszczać nie będzie Sebastien Ogier, który na swoim koncie już ma dwa zwycięstwa w "polskim". Obaj kierowcy pojadą w teamie M-Sportu. Dodatkowo w barwach angielskiego zespołu zobaczymy też Elfyna Evansa. W teamie Hyundaia bez zmian - pojadą Hayden Paddon, Thierry Neuville oraz Dani Sordo. Toyota również postawiła na swoich kierowców - trio Finów, czyli Jari-Matti Latvala, Juho Hanninen i Esapekka Lappi będą walczyć o punkty dla swojego zespołu. W ekipie Citroëna Krisa Meeke'a zastąpił Andreas Mikkelsen. W dwóch pozostałych autach pojadą Craig Breen oraz Stephane Lefebvre.
W kategorii WRC Trophy ponownie zobaczymy Madsa Ostberga oraz Walerija Gorbana. Swój debiut za kierownicą auta WRC zaliczy Teemu Suninen, natomiast Grek Jourdan Serderidis wróci za kierownicę DS3 WRC po wygranej w tej klasie w Rajdzie Monte-Carlo.

Ogier i Tanak na mecie Rajdu Polski 2016 

W WRC2, oprócz znanych już kierowców, takich jak Pontus Tidemand czy Eric Camilli, zobaczymy aż 4 załogi reprezentujące polskie barwy. Z najlepszymi walczyć będą Hubert Ptaszek, Łukasz Pieniążek, Jarosław Kołtun i Wojciech Chuchała.
W WRC3 jedyną polską załogą będzie duet Brzeziński / Hundla.

Załogi będą miały do przejechania łącznie 319 kilometrów oesowych. Rywalizacja zacznie się od czwartkowego superOSu w Mikołajkach, który wystartuje o 19:08. Następnie kierowcy wrócą na trasę w piątek i będą mieli do pokonania dwukrotnie odcinki Chmielewo, Wieliczki, Świętajno i Stare Juchy. Na zakończenie dnia załogi ponownie pojawią się na superoesie w Mikołajkach. Sobota to kolejne 4 odcinki specjalne przejeżdżane dwukrotnie: Baranowo, Pozezdze, Godłap, Kruklanki. Etap ponownie zamknie superoes w Mikołajkach. Ostatni dzień rywalizacji, niedziela, to dwie pętle po dwa odcinki - Orzysz i Paprotki, z czego ten drugi będzie również Power Stage'm.Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz