Listwa - pasek

wtorek, 11 czerwca 2019

Liderzy mistrzostw Europy i Polski wystartują w Mikołajkach

Odcinki specjalne PZM 76. Rajdu Polski (28-30 czerwca) będą areną zmagań w 4. rundzie tegorocznej edycji Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Po trzech rozegranych rajdach stawce zawodników rywalizujących o koronę najlepszego kierowcy w Europie przewodzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5), w którego planach startowych jest naturalnie nasz narodowy klasyk.

Polski kierowca pilotowany przez Daniela Dymurskiego wygrał otwarcie sezonu, czyli Rajd Azorów. Na wulkanicznej wyspie Świętego Michała Habaj od początku jechał szybko i nie popełniał błędów, sześć prób ukończył na podium, a na dwa oesy przed metą awansował na pozycję lidera. Urzędujący mistrz Starego Kontynentu – Aleksiej Łukjaniuk wypadł z drogi i rozbił swój samochód, otwierając Polakom drogę do zwycięstwa.

Sporo punktów Habaj z Dymurskim wywieźli także z Wysp Kanaryjskich, gdzie finiszowali na trzecim miejscu, a do mety ponownie nie dotarł Łukjaniuk. Z kolei z szutrowego Rajdu Lipawy Łukasz i Daniel wyjechali z dorobkiem 13 punktów, po tym jak na Łotwie sięgnęli po piąte miejsce.

Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Brytyjski duet na Azorach wywalczył trzecią lokatę, na Wyspach Kanaryjskich drugą, a na Łotwie czwartą. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów.

Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym, pierwszym numerem startowym. Lista zgłoszeń do rajdu zostanie opublikowana we wtorek 18 czerwca 2019.

W mistrzostwach Polskich na czele znajdują się natomiast Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim-Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański zajął drugie miejsce ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu Marczyk o siedem punktów wyprzedza Kasperczyka, a o 11 „oczek” Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.

Polska czołówka ma również w planach start na mazurskich szutrach. PZM 76. Rajd Polski jako runda RSMP jest podwójnie punktowany i wszyscy zawodnicy stoją przed szansą istotnego wzbogacenia swojego dorobku.