Listwa - pasek

niedziela, 16 czerwca 2019

Rajd Sardynii 2019: Dramat Tanaka, świetny występ Kajetanowicza

Dani Sordo i Carlos Del Barrio zwyciężyli w Rajdzie Sardynii po awarii wspomagania kierownicy w aucie Otta Tanaka. Na drugim miejscu uplasowali się Teemu Suninen i Jarmo Lehtinen (+13,7 sek). Podium skompletowała załoga Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (+32,6 sek). Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak swój pierwszy występ w Skodzie Fabii R5 zakończyli na drugiej pozycji w klasyfikacji WRC2.

Ott Tanak był niewątpliwie faworytem w walce o najwyższy stopień podium w tegorocznym Rajdzie Sardynii. Niestety na ostatnim odcinku doszło do awarii wspomagania kierownicy, przez co Estończyk z pozycji lidera spadł ostatecznie na piątą pozycję. Zwycięzcami zostali Dani Sordo i Carlos Del Barrio - Hiszpan dotychczas miał tylko jedną wygraną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata - Rajd Niemiec w 2013 roku.

- Nie do wiary. Nie mam słów, by to opisać. Mimo awarii Tanaka, wygrana to fantastyczne uczucie. Przykro mi z powodu Otta - powiedział Dani Sordo.

Ott Tanak mimo pechowego startu w Rajdzie Sardynii, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej sezonu, wyprzedzając Sebastiena Ogiera o 4 punkty. Nie był to najlepszy rajd w wykonaniu Francuza - w sobotę uszkodził zawieszenie, jednak udało mu się ukończyć pętlę bez wycofywania się z rywalizacji.

- Nie był to najlepszy weekend dla nas, ale taki jest motorsport i musimy to zaakceptować. W Finlandii spróbujemy się odkuć - skomentował Ogier.

W WRC2 największe szanse na zwycięstwo miał Takamoto Katsuta. Jednak przed OS17 w jego samochodzie doszło do wycieku oleju i pojawił się ogień. Pożar, na szczęście, udało się ugasić, jednak załoga nie mogła kontynuować jazdy. Oznaczało to awans wszystkich załóg o jedną pozycję, co dało Kajetanowi Kajetanowiczowi drugie miejsce w końcowej klasyfikacji w klasie. Szybszy był tylko Francuz Pierre-Louis Loubet.

W WRC2 Pro zwyciężyli Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen. Drugie miejsce zajęli Jan Kopecky i Pavel Dresler (+24.6 sek), trzeci rezultat uzyskali Mads Ostberg i Torstein Eriksen (+8:58.6 min), natomiast na czwartym miejscu uplasowali się Gus Greensmith i Eliott Edmondson (+1:17:11.0 h).

- To był jeden z najcięższych rajdów, w których kiedykolwiek brałem udział. Nauczyliśmy się sporo w kwestii jazdy, sporządzania notatek, a także w kwestii samochodu. Dziękuję zespołowi - świetna robota - mówił Kalle Rovanpera.

Kolejna runda walki o tytuł Rajdowego Mistrza Świata rozegra się w dniach 1-4.08.2019 r. w Finlandii.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.