Listwa - pasek

niedziela, 2 czerwca 2019

Rajd Portugalii 2019: Tanak z drugim zwycięstwem z rzędu. Meeke urwał koło na Power Stage'u

Ott Tanak i Martin Jarveoja ponownie popisali się genialną współpracą, tym razem na trasach Rajdu Portugalii. Estoński duet za kierownicą Toyoty wygrał 5 z 20 odcinków imprezy przekraczając metę ostatniej próby z przewagą 15,7 sekundy nad drugimi w klasyfikacji Thierrym Neuvillem i Nicolasem Gilsoulem z ekipy Hyundai'a. Na podium stanęli też Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (+57,1 sek), po pechowym wypadku Krisa Meeke'a i Sebastiana Marshalla na próbie kończącej rywalizację na trasach w Portugalii. 

- Przed rajdem wydawało się, że będzie ciężko. Wczorajszego wieczoru wyglądało to źle, ale potem daliśmy radę. To z pewnością jest jedno z najcięższych moich zwycięstw kiedykolwiek - walczyliśmy i mieliśmy sporo problemów. Musiałem dogrzać hamulce tuż przed linią mety, aby być pewnym, że to Seb [przyp.: Sebastien Ogier] będzie otwierał trasę w Sardynii - powiedział Ott Tanak na mecie rajdu.

Czwartą lokatę ze stratą wynoszącą 2:41,5 min zajął najszybszy duet M-Sportu, czyli Teemu Suninen i Marko Salminen. Dalej sklasyfikowana była załoga również jadąca Fordem Fiesta WRC, czyli Elfyn Evans i Scott Martin (+7:08,3 min).

Na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej i pierwszym w klasie WRC2 Pro rajd ukończyli Kalle Rovanpera oraz Jonne Halttunen (+10:34,2 min). Kolejną lokatę, po uszkodzeniu zawieszenia w sobotę i wycofaniu się z dalszej rywalizacji tego dnia, zajęli Latvala i Anttila (+11:28,2 min). Ósmi byli Kopecky i Dresler (+11:41,9 min), którzy w WRC2 Pro uplasowali się za Rovanperą i Halttunenem. Obie te załogi rywalizowały nowymi Skodami Fabia R5 Evo. Dziesiątkę skompletowały najszybsze załogi kategorii WRC2 - Loubet Pierre-Louis/Landais (+12:46.3 min) oraz Bergkvist/Barth (+14:28.4 min).

Na Power Stage'u dodatkowe punkty wywalczyli: Ogier, Neuville (+0,9 sek), Tanak (+1,6 sek), Suninen (+4,0 sek) i Sordo (+5,1 sek).

Na mecie nie pojawili się Kris Meeke i Sebastian Marshall. Załoga Toyoty urwała przednie koło na ostatnim odcinku rajdu i nie zdołała ukończyć rywalizacji. Do tego momentu zajmowali oni trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Przygodę Meeke'a zobaczycie na filmie poniżej.
Rywalizacji nie ukończył też Gus Greensmith, który na Power Stage'u uszkodził swoje auto - był to dla niego pierwszy rajd w aucie klasy WRC.


Łukasz Pieniążek i Jakub Gerber zakończyli Rajd Portugalii na czwartym, ostatnim miejscu w klasie WRC2 Pro. Do swoich sukcesów polska załoga z pewnością będzie mogła zapisać wygrany jeden odcinek specjalny - OS20 Fafe 2 kończący rywalizację. Był to pierwszy wspólny występ tego duetu - jak dotąd Łukasz Pieniążek był pilotowany przez Kamila Hellera. Niestety na OS10 doszło do awarii hamulców i Fiesta R5 zatrzymała się na drzewie. Całe szczęście załodze nic się nie stało i wrócili oni do rywalizacji w niedzielę.
Kolejną ich rundą będzie Rajd Sardynii, który będzie rozegrany w dniach 13.06–16.06. Na włoskich trasach polscy kibice będą mogli też wspierać wracających po krótkiej przerwie na rajdowe trasy Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka.

Klasyfikacja punktowa kierowców klasy WRC (najlepsza piątka):
 1. Sebastien Ogier - 142 punkty
 2. Ott Tanak - 140 punktów
 3. Thierry Neuville - 132 punkty
 4. Elfyn Evans - 65 punktów
 5. Kris Meeke - 56 punktów
Klasyfikacja punktowa kierowców klasy WRC 2 Pro (najlepsza piątka):
 1. Kalle Rovanpera - 86 punktów
 2. Mads Ostberg - 83 punkty
 3. Łukasz Pieniążek - 74 punkty
 4. Gus Greensmith - 73 punkty
 5. Jan Kopecky - 18 punktów
Klasyfikacja producentów:
 1. Hyundai Shell Mobis WRT - 202 punkty
 2. Toyota Gazoo Racing WRT - 182 punkty
 3. Citroën Total WRT - 158 punktów
 4. M-Sport Ford WRT - 122 punkty
Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz