Listwa - pasek

środa, 6 marca 2019

Rajd Meksyku 2019: Pierwsze szutry sezonu. Pieniążek i Heller gotowi do startu

Przed nami trzecia runda sezonu 2019 Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd Meksyku, który odbędzie się w dniach 7-10 marca, będzie pierwszą szutrową imprezą w tegorocznym cyklu. Wszystkie załogi są już na miejscu, większość z nich zaliczyła testy przed startem. Na liście startowej widnieją 24 duety, w tym jeden polski - Łukasz Pieniążek i Kamil Heller.

Przed załogami 21 odcinków specjalnych po rozgrzanym słońcem szutrze i na drogach położonych wysoko w górach, na blisko 2700 metrach nad poziomem morza. 

Rywalizacja zacznie się w czwartek o godzinie 20:08, jednak według czasu w Meksyku. W Polsce będzie to już piątek, godzina 3:08 (dalej dni i godziny rozpoczęcia się OSów będą podane dla czasu polskiego). Będzie to odcinek Street Stage GTO położony na ulicach Guanajuato liczący 1,18 km.
Kolejny dzień jazd to 2 pętle kolejno po 3 i 5 prób sportowych. Pierwsza z nich, OS2 El Chocolate 1 (31,57 km) ruszy w piątek o 17:18, zaś ostatnia, dwukrotnie z rzędu przejeżdżany OS V-Power Shell Stage (OS8 i OS9, 2,33 km) wystartuje w sobotnią noc o 2:03.
Trzeci dzień rywalizacji będzie wyglądać podobnie jak poprzedni, pod względem rozłożenia odcinków na pętle. Pierwsza załoga wystartuje w sobotę o 15:23 (OS10 Guanajuatito 1, 25,90 km), zaś na ostatnią próbę tego dnia wyjedzie już w niedzielę o 2:51 (OS18 Street Stage León 2, 1.11 km).
Ostatni etap liczyć będzie 3 odcinki specjalne: OS19 Alfaro (24,38 km), OS20 Mesa Cuata (25,07 km) oraz OS21 Las Minas (10,72 km), który będzie Power Stagem.
Pełen harmonogram Rajdu Meksyku znajdziecie TUTAJ.

Na liście startowej widnieją 24 załogi. Na meksykańskich szutrach rywalizować będą czołowi zawodnicy stawki, wśród nich m.in. Sebastien Ogier (Citroen), Thierry Neuville (Hyundai), Ott Tanak (Toyota) czy Jari-Matti Latvala (Toyota). W Citroenie zobaczymy także załogę Esapekka Lappi/Janne Ferm. W Hyundaiu, w miejsce Sebastiena Loeba, pojawi się Dani Sordo, dla którego będzie to pierwszy start w sezonie WRC oraz Andreas Mikkelsen. Trzecim zawodnikiem w Toyocie będzie natomiast Kris Meeke. W klasie WRC2 rywalizować będą lokalni zawodnicy, wśród nich - obecny prawie zawsze na meksykańskich trasach - Benito Guerra.  Do rywalizacji w klasie WRC2 Pro zgłoszona jest jedna załoga - polski duet Łukasz Pieniążek/Kamil Heller. Zawodnicy mają szansę wywieźć z Meksyku 25 punktów. Wystarczy, że ukończą rajd. Jeśli tak się stanie, to w klasyfikacji generalnej będą mieli 37 punktów, co pozwoli im wysunąć się na drugą pozycję w klasie.


- Nie mogę się doczekać naszego pierwszego startu poza Europą – mówi Łukasz Pieniążek. - Z uwagi na wysokie temperatury i potencjalnie trudne warunki razem z Kamilem przygotowywaliśmy się do startu w Meksyku jeszcze intensywniej i jesteśmy gotowi do walki. Wylecieliśmy z Polski nieco wcześniej niż zazwyczaj, aby dać sobie dwa dni na aklimatyzację przed poniedziałkowymi testami. Podczas Rajdu Szwecji ustawienia nie były dla mnie idealne, dlatego mamy sporo pomysłów jeśli chodzi o ich poprawę. Chcemy kontynuować pracę nad autem rozpoczętą podczas pierwszej rundy, wypróbować kilka ustawień i poznać lepiej naszą Fiestę. Wielka szkoda, że podczas Rajdu Meksyku w klasie Pro zabraknie konkurentów, ale to nie oznacza, że nie będziemy się ścigać. Naszym celem jest walka o pierwsze miejsce wśród załóg samochodów R5, dlatego nie zamierzam ściągać nogi z gazu i postaram się jechać jak najlepszym tempem. Z drugiej strony z pewnością ta sytuacja oznacza nieco mniejszą presję. Mimo wszystko to będzie długi i trudny rajd, ale dla mnie im dłuższe odcinki specjalne tym lepiej.

fot. redbullcontentpool, Rafa MSport/FB

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz