Listwa - pasek

poniedziałek, 30 września 2019

Rajd Cypru 2019: Al-Attiyah najlepszy, Lukyanuk z problemami

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel zwyciężyli w tegorocznym Rajdzie Cypru. Na drugiej pozycji uplasowali się Chris Ingram i Ross Whittock (+3:50.9 min). Trzecie miejsce zajęli Mikko Hirvonen i Jarno Ottman (+4:34.0 min). Jedyny polski zespół - Łukasz Habaj i Daniel Dymurski - znaleźli się tuż za podium, tracąc do lidera rajdu 5:43.4 min.

- Nie mogłem zbyt mocno naciskać gazu. Silnik zepsułby się gdybym zbyt mocno otworzył przepustnicę. Na ostatniej pętli naszym celami były wyłącznie utrzymanie piątego miejsca i dotarcie do mety. Myślę, że wykonaliśmy w ten weekend dobrą robotę, szczególnie że był to nasz debiut w tych wymagających warunkach - tak Łukasz Habaj podsumował start w Rajdzie Cypru, przedostatniej rundzie tegorocznych mistrzostw Europy.

Piąte miejsce zajęli Niki Mayr-Melnhof i Leopold Welsersheimb (+6:03.0 min), szósta lokata należała do Alberta von Thurn und Taxis i Bernharda Ettela (+7:01.5 min). Na siódmym miejscu do mety dojechali Emilio Fernandez i Axel Coronado Jimenez (+8:07.7 min), na ósmym Abdulaziz Al-Kuwari i Marshall Clarke (+8:50.8 min). Na dziewiątej pozycji uplasowała się węgierska załoga Norbert Herczig i Ramon Ferencz, na których nałożono karę w wysokości 1000 euro oraz dodatkowe dwie minuty za nielegalne zapoznanie z trasą. Pierwszą dziesiątkę klasyfikacji zamknęli Paulo Nobre i Gabriel Morales (+11:21.5 min).

Najlepszy z lokalnych zespołów - Simos Galatariotis i Antonis Ioannou naruszyli zasady zamkniętego parku, zabierając z niego samochód wcześniej, aniżeli jest to objęte w przepisach. Zgodnie z nimi auto musi pozostać w parku przez krótki czas zaraz po zakończeniu rajdu, aż do czasu, gdy zostaną opublikowane oficjalne wyniki. Z powodu przedwczesnego zabrania samochodu i naruszenia przepisów regulaminu, zostali oni zdyskwalifikowani z rajdu pomimo świetnego, drugiego miejsca.

Alexey Lukyanuk prezentował świetne tempo przez cały rajd i utrzymywał drugie miejsce w klasyfikacji. Niestety na OS10 Rosjanin zatrzymał się kilka kilometrów przed metą. W jego Citroenie C3 R5 doszło do awarii, co oznaczało koniec dalszej rywalizacji.