Listwa - pasek

piątek, 27 września 2019

Trzy nowe rundy w kalendarzu WRC 2020 [KALENDARZ WRC 2020]

Japonia, Kenia i Nowa Zelandia wracają do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata na rok 2020! W nadchodzącym sezonie WRC będzie można śledzić zmagania rajdowych załóg podczas 14 rund. Ich ilość nie zmieni się w porównaniu do roku 2019.

Po 10 latach nieobecności Japonii w WRC, runda ta wraca do najważniejszego cyklu rajdów. Od 2010 roku nie rozegrano na terenie Azji żadnej imprezy należącej do Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd Japonii odbędzie się na głównej wyspie kraju, na Honsiu, zaś jego bazą będzie miejscowość Nagoi, położona 3 godziny jazdy od Tokio. Impreza będzie odbywać się na nawierzchni asfaltowej.

Dodatkowo w kalendarzu WRC na rok 2020 pojawi się kultowy Rajd Safari, który zostanie rozegrany w Kenii. Impreza ta została rozegrana w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata po raz ostatni w 2002 roku. Runda ta znana była jako rajd nieprzewidywalny, na który składały się odcinki pełne kamieni, będące nieraz trzykrotnie dłuższe  od typowych oesów. W roku 2020 impreza ewoluuje, aby pasować do nowoczesnych rajdów WRC, ale jego charakter będzie nawiązywać do zamkniętych szutrowych dróg położonych na tle wspaniałej, wręcz "pocztówkowej" scenerii, bądź wśród egzotycznej przyrody.


Rajd Nowej Zelandii powraca do kalendarza po siedmioletniej przerwie. Impreza będzie miała bazę w malowniczym, nadmorskim mieście Auckland. Rajd rozegrany będzie na nawierzchni szutrowej, zaś kibice podziwiać będą mogli spektakularne krajobrazy na odcinkach specjalnych.

- Powrót Japonii i Kenii po raz pierwszy od ponad dwóch dekad zapewnia obecność na największych dwóch kontynentach pod względem wielkości. Po raz ostatni Azja i Afryka pojawiły się w WRC razem w 1999 roku. Rajdu Nowej Zelandii nie trzeba przedstawiać. Ma on długą i udaną historię w WRC, a powrót do gładkich odcinków specjalnych niczym stół bilardowy w pobliżu Auckland będzie jedną z głównych atrakcji tego roku - powiedział Oliver Ciesla, dyrektor WRC Promotor.

Jest to pierwszy raz, kiedy WRC w swojej 48 letniej historii odwiedzi aż 6 kontynentów - Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję, Afrykę i Australię. Od roku 1999 Afryka i Azja nie pojawiły się jednocześnie w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata.

Obecność wszystkich tych trzech krajów została oficjalnie potwierdzona w kalendarzu na następny sezon przez FIA.

- Nie jest to tajemnicą, że chcieliśmy serię WRC globalizować poprzez włączenie większej liczby rund spoza Europy i osiągnęliśmy to, dzięki świetnemu kalendarzowi na następny sezon - dodał Ciesla.

Sezon 2020 WRC tradycyjnie otworzy Rajd Monte Carlo we francuskich Alpach. Po nim zostanie rozegrany Rajd Szwecji, jedyne czysto zimowe wydarzenie serii. Następnie rajdowy cykl zostanie przeniesiony na trzy miesiące do Ameryki Północnej i Południowej na trzy rajdy szutrowe - Rajd Meksyku, Chile i Argentyny, które będą rozegrane trwają od połowy marca do początku maja. Dwa ostatnie będą działać w odwrotnej kolejności niż w 2019 roku. Potem przyjdzie czas na powrót do Europy. Załogi zmierzą się na szutrowych odcinkach w upalnej Portugalii w maju i we Włoszech w czerwcu, co zakończy pierwszą połowę sezonu.

Drugą połowę zmagań otwiera Kenia w lipcu, przed kolejnymi spotkaniami z szutrem w Finlandii, Nowej Zelandii i Turcji w sierpniu i wrześniu. Następnie odbędzie się Rajd Niemiec, który będzie pierwszą rundą rozgrywaną na samym asfalcie. Potem czas przyjdzie na wracający do kalendarza szutrowy, a czasem nawet błotnisty, Rajd Wielkiej Brytanii i staje się on przedostatnią rundą cyklu w 2020 roku. Sezon kończy się kolejną imprezą z asfaltową nawierzchnią, tym razem w Japonii.

- To najbardziej zróżnicowany kalendarz WRC w historii pod względem lokalizacji geograficznych, odwiedzając sześć z siedmiu kontynentów na świecie - dodał Ciesla - Nowe rajdy zapewniają świetną atmosferę na naszej liście rajdów i otwierają nowy, ekscytujący rozdział mistrzostw, który spodoba się zarówno zawodnikom, jak i fanom.

KALENDARZ WRC NA 2020 ROK:
 1. Rajd Monte-Carlo - 23. - 26. stycznia
 2. Rajd Szwecji - 13. - 16. lutego
 3. Rajd Meksyku - 12. - 15. marca
 4. Rajd Chile - 16. - 19. kwietnia
 5. Rajd Argentyny - 30. kwietnia - 3. maja
 6. Rajd Portugalii - 21. - 24. maja
 7. Rajd Włoch 4. - 7. czerwca
 8. Rajd Kenii - 16. - 19. lipca
 9. Rajd Finlandii - 6. - 9. sierpnia
 10. Rajd Nowej Zelandii - 3. - 6. września
 11. Rajd Turcji - 24. - 27. września
 12. Rajd Niemiec - 15. - 18. października
 13. Rajd Wielkiej Brytanii - 29. października - 1. listopada
 14. Rajd Japonii - 19. - 22. listopada

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz