Listwa - pasek

środa, 11 września 2019

Rajd Turcji 2019: Droga do zwycięstwa usłana... kamieniami [ZAPOWIEDŹ]

Rajdowe Mistrzostwa Świata powracają na szutry. W czwartek, 12. września, startuje Rajd Turcji, który potrwa do niedzieli, 15. września. Za załogami już zapoznanie ze wszystkimi, siedemnastoma odcinkami specjalnymi imprezy. Warunki na trasach są trudne - na wielu z nich leżą duże, ostre kamienie, które mogą zepsuć zawodnikom wynik, a nawet zakończyć dalszą rywalizację. Na start rajdu czeka 29 załóg, w tym jedna polska - Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy ponownie pojadą Skodą Fabią R5.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Turcji 2019: Kajetanowicz i Szczepaniak gotowi do rywalizacji

Rajd Turcji po raz ósmy będzie rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. Impreza rok temu wróciła do kalendarza WRC po ośmioletniej przerwie. Najwięcej razy zwyciężał w niej Sebastien Loeb, gdyż aż trzykrotnie. Po jednej wygranej mają Marcus Grönholm, Mikko Hirvonen, Carlos Sainz oraz Ott Tänak. Spośród wymienionych kierowców jedynie ostatni z nich w tym roku będzie walczył o najwyższe miejsce na podium.

Na starcie pojawi się 29 załóg - 10 z nich w autach klasy WRC, 17 w autach R5 oraz 2 w R2.
W najmocniejszych samochodach zobaczymy stale goszczące na listach startowych nazwiska: Ogier i Lappi będą rywalizować Citroenami C3 WRC, Suninen i Tidemand pojadą Fordami Fiesta WRC, Sordo, Neuville i Mikkelsen pojawią się w Hyundai'ach i20 WRC, zaś Tanak, Latvala i Meeke wystartują Toyotami Yaris WRC.
Auta R5 zobaczymy w klasach WRC2 Pro oraz WRC2. W pierwszej z nich o zwycięstwo będą walczyć załogi: Rovanpera/Halttunen (Skoda Fabia R5 evo), Greensmith/Edmondson (Ford Fiesta R5 MK2) i Kopecky/Dresler (Fabia R5 evo). W drugiej z wymienionych rywalizować będzie jedyna polska załoga startująca w tym rajdzie, czyli Kajetanowicz/Szczepaniak. Będzie to ważny start dla Lotos Rally Teamu, ponieważ żaden z duetów poprzedzających Polaków w klasyfikacji kategorii WRC2 nie startuje w Rajdzie Turcji, więc jest szansa na awans w tabeli. Aktualnie Kajetanowicz i Szczepaniak zajmują 5. miejsce w WRC2 (48 punktów) i tracą jedynie 2 "oczka" do poprzedzającego ich duetu Veiby/Andersson. Polska załoga o zwycięstwo w swojej kategorii rywalizować będzie m.in. z duetami Andolfi/Inglesi, Solberg/Minor-Petrasko czy Nobre/Morales.

Organizator rajdu zaplanował 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 309,86 km. W czwartkowy wieczór, o 19:08 naszego czasu, wystartuje pierwszy odcinek specjalny - dwukilometrowa próba rozgrywana w centrum miasta Marmaris, które jest bazą imprezy. W piątek załogi będą miały do pokonania 2 pętle składające się z odcinków İçmeler (24.85 km), Çetibeli (38.15 km) i Ula (16,57 km). Sobota to ponownie 2 próby i 3 pętle: Yeşilbelde (33.00 km), Datça (8.75 km) oraz Kızlan (13.30 km). W niedzielę na załogi będą czekać odcinki Marmaris (7.05 km), Gökçe (11.32 km) i Çiçekli (13.20 km), z czego pierwszy z wymienionych będzie przejeżdżany dwukrotnie. Podczas drugiego przejazdu próba będzie dodatkowo punktowana, jako Power Stage. Zwycięzca rajdu powinien być znany około godziny 12:45.

fot. wrc.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz